W celu zachęcenia potencjalnych klientów do skorzystania z oferty kupna mieszkania, jako deweloperzy coraz częściej uciekamy się do stosowania różnego rodzaju pakietów specjalnych, jak na przykład „parking do mieszkania”. Niewątpliwie, w czasach gdy na jeden lokal mieszkalny statystycznie przypada co najmniej jeden samochód, wydzielone miejsca parkingowe są na wagę złota. Na szczęście, dostępność miejsc umożliwiających swobodne zaparkowanie samochodu staje się powszechnie obowiązującym standardem.
Każda firma deweloperska ma obowiązek zapewnienia wystarczającej liczy miejsc parkingowych (postojowych) dla mieszkańców wybudowanego budynku, z uwzględnieniem miejsc dla osób niepełnosprawnych. Liczba miejsc jest określona w decyzji o warunkach zabudowy, wydawanej przez właściwą gminę – zwykle jest ona większa niż liczba mieszkań.
Lokalizacja parkingu – w podziemiach budynku mieszkalnego lub w oddzielnej hali garażowej zależy wyłącznie od decyzji dewelopera. Od niego zależy również to, czy kupując mieszkanie będziemy niejako zmuszeni do zakupu miejsca na parkingu (Zgodnie z wyrokiem Sądu Najwyższego z dnia 8 listopada 2012 roku (I CSK 49/12) deweloper ma prawo do nałożenia na nabywcę mieszkania obowiązku zakupu miejsca parkingowego) zazwyczaj usytuowanym na najniższych kondygnacjach budynku. W takim przypadku mamy do czynienia z tak zwanym ustanowieniem służebności parkowania pojazdu, skutkującym przypisaniem określonego miejsca parkingowego do konkretnego mieszkania. Zawieramy wtedy jedną umowę kupna, w postaci jednego aktu notarialnego i zakładamy jedną księgę wieczystą. Odsprzedanie samego miejsca parkingowego jest wówczas niemożliwe – może to nastąpić jedynie razem ze sprzedażą mieszkania. Zaletą takiego rozwiązania jest pewność przydzielonego nam miejsca na parkingu oraz możliwość negocjacji ceny.
Sprzedaż odrębnych miejsc parkingowych, znajdujących się zwykle w oddzielnym garażowcu, sprowadza się w rzeczywistości do sprzedaży prawa do współużytkowania budynku. Zainteresowane osoby nabywają prawo do współwłasności lokalu niezamieszkałego (garażu) na podstawie odrębnych umów cywilnoprawnych i są wpisywane do księgi wieczystej, ustanowionej dla tego lokalu. W wyniku zawarcia umowy, konkretne miejsce parkingowe zostaje przypisane do poszczególnej osoby, a prawo do jego użytkowania może być odsprzedane komuś innemu.
Cena miejsca parkingowego stanowi średnio dziesięć procent wartości mieszkania i w zależności od firmy deweloperskiej może wynosić od dwudziestu do nawet pięćdziesięciu tysięcy złotych. Jest to niemały wydatek, zatem nabywając prawo do miejsca parkingowego (zwłaszcza znajdującego się na „świeżym powietrzu”), należy ustalić formę prawną terenu, na którym jest ono wyznaczone. Jeżeli własność gruntu jest potwierdzona aktem notarialnym, możemy być spokojni, jeżeli natomiast teren pod parking został wydzierżawiony, warto zwrócić się do prawnika przed podpisaniem umowy kupna interesującego nas miejsca.