Dnia 4 września 2023 szef Krajowej Administracji Skarbowej (KAS) opublikował nową interpretację przepisów dotyczących ulgi termomodernizacyjnej. Osoby, które ociepliły swoją nieruchomość lub wymieniły w niej okna, mogły dokonać odliczenia przy rocznej deklaracji PIT. Od teraz mogą one pożegnać się z prawem do ulgi, jeśli dokonały sprzedaży danego lokum przed rocznym rozliczeniem.
Ulga termomodernizacyjna tylko dla właścicieli nieruchomości
Nowa interpretacja przepisów przez Urzędy Skarbowe jest ważna dla właścicieli domów wolnostojących oraz zarządców wspólnot czy spółdzielni. Polska przygotowuje się do wprowadzenia w życie nowych przepisów unijnych dotyczących jakości energetycznej budynków. Prace podnoszące szczelność ścian czy okien, czyli termomodernizacja, są ważnym krokiem do zmian. Właśnie dlatego tak ważne jest właściwe rozumienie aktualnie obowiązujących przepisów. Prawo do ulgi zachowuje wyłącznie właściciel nieruchomości w momencie składania rozliczenia PIT. Prócz tego do ubiegania się o odliczenie kosztów prac termomodernizacyjnych mogą ubiegać się osoby korzystające ze skali podatkowej, podatku liniowego lub ryczałtu.
Aby prawidłowo rozliczyć PIT i oszczędzić na kosztach podatkowych, warto sprawdzić, jakie konkretnie prace i materiały można wliczyć w ulgę. Okazuje się, że jest to szczególnie ważne przy szeroko zakrojonym remoncie. Jeśli prace termomodernizacyjne są tylko jednym z etapów przedsięwzięcia, skorzystajmy z pomocy doradcy, by dowiedzieć się, jaką dokumentację zbierać. Odliczeniu z pewnością podlega zakup i instalacja nowego kotła grzewczego czy wymiana okien w budynku mieszkalnym. Jak wspominaliśmy, ulgą mogą być najbardziej zainteresowani właściciele domów jednorodzinnych oraz zarządcy i prezesi spółdzielni. Zabudowa wielorodzinna i szeregowa wymagają częstych prac remontowych tego typu.
Jeszcze więcej ograniczeń w naliczaniu ulgi
Podatnicy, którzy liczą na niższy podatek PIT i dokonują właśnie prac remontowych w obrębie termomodernizacji, powinni skrupulatnie zbierać wszystkie rachunki i faktury. Nie jest to jedyne zastrzeżenie. Nasze prace remontowe nie mogą być przy tym finansowane ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Środki nie mogą też pochodzić od samorządu, w tym departamentów zajmujących się ochroną środowiska. Ulga nie przysługuje nam też, gdy którykolwiek z wymienionych podmiotów zwraca nam pieniądze za poniesione wydatki. Wybierając sposób liczenia, musimy też zdecydować, czy wydatki na remont zaliczamy do kosztów uzyskania przychodu. Jeśli skorzystamy z tego rozwiązania, szansa na ulgę termomodernizacyjną znika.