Decydując się na zakup nowego mieszkania, mamy możliwość dowolnej aranżacji wnętrza według własnych potrzeb i upodobań. Ogranicza nas jedynie nasza kreatywność oraz zasobność portfela. Łatwa adaptacja wnętrza, nowe instalacje i nowoczesne wzornictwo budynku to często główne czynniki, które wpływają na decyzję o zakupie. Na co powinniśmy zwrócić uwagę, kupując mieszkanie na rynku pierwotnym?
Dlaczego warto kupić nowe mieszkanie? Oprócz tego, że daje nam ono możliwość wykończenia zgodnie z naszymi gustami, jest też tańsze w utrzymaniu. Korzystamy z nowoczesnych instalacji, normy budowlane sprawiają, że budynek jest energooszczędny, a składki na fundusz remontowy są niższe w przypadku nowych obiektów, które nie wymagają częstych napraw i konserwacji.
Znalezienie odpowiadającej nam inwestycji może jednak nie być łatwe. Szczególnie w dużych miastach, gdzie powstaje wiele nowych mieszkań, musimy poświęcić czas na znalezienie lokum, które będzie nam odpowiadać pod względem lokalizacji, infrastruktury osiedla, ciekawej architektury i jakości materiałów użytych do wykończenia części wspólnych.
Chcąc oszczędzić czas na szukanie mieszkania i odwiedzanie kolejnych lokalizacji, możemy skorzystać z usługi pośrednika. Musimy jednak pamiętać, że poniesiemy koszty jego wynagrodzenia.
Na co zwrócić uwagę wybierając mieszkanie na rynku pierwotnym?
Najistotniejsza jest lokalizacja. Ze względu na ograniczoną ilość gruntów pod zabudowę, wiele nowych inwestycji powstaje obecnie z dala od centrum miast. Nowe osiedla, choć przyciągające uwagę designem, często stanowią zamkniętą enklawę, w pobliżu której nie znajdziemy przedszkola, szkoły, czy ulubionych lokali usługowych.
Warto również zwrócić uwagę, czy w pobliżu są treny zielone i rekreacyjne, a w najbliższym sąsiedztwie nie są planowane nowe inwestycje, które mogą wpłynąć negatywnie na jakość naszego życia.
Lokalizacja to jeden z głównych czynników decydujących o cenie mieszkania. Oprócz niej znaczenie ma również standard obiektu, wielkość mieszkania, jego rozkład, a nawet piętro, na którym się znajduje. Musimy też pamiętać, że miejsce parkingowe w garażu podziemnym, czy komórka lokatorska zazwyczaj są dodatkowo płatne.
Weryfikacja dewelopera
Po znalezieniu interesującego nas lokalu kolejnym krokiem jest sprawdzenie dewelopera. Opinię na temat jego wcześniejszych inwestycji łatwo znajdziemy w internecie. Warto też samemu obejrzeć gotowe mieszkania.
Przed podpisaniem umowy powinniśmy zapoznać się z prospektem informacyjnym. Zawiera on dane dewelopera, jego doświadczenie, informacje dotyczące realizowanej inwestycji: jej status prawny, posiadane pozwolenia, terminy zakończenia budowy oraz przeniesienia własności, a także sposób finansowania inwestycji.
Dopiero po sprawdzeniu dokumentów i sytuacji dewelopera możemy przystąpić do podpisania umowy deweloperskiej. Jest ona realizowana w formie aktu notarialnego i opisuje kiedy, i na jakich zasadach zostanie zawarta umowa przenosząca własność mieszkania na nabywcę.
Finansowanie zakupu nieruchomości
Koszty, jakie będziemy musieli ponieść na zakup oraz wykończenie nieruchomości sprawiają, że przed podjęciem decyzji musimy dobrze dopasować mieszkanie zarówno do naszych potrzeb, jak i możliwości finansowych.
Jeśli nie dysponujemy wystarczającymi środkami na zakup mieszkania, możemy posiłkować się kredytem hipotecznym. Dzięki zmianom w regulacjach, które weszły w życie na początku bieżącego roku, kredyty znów stały się bardziej dostępne. Zapowiadany program pomocy przy zakupie pierwszego mieszkania Bezpieczny Kredyt 2% sprawi dodatkowo, że kredyty hipoteczne potanieją. To jednak może przyczynić się do szybszego wzrostu cen.
W celu zwiększenia ochrony kupujących zapłata za mieszkanie odbywa się w transzach zgodnych z postępem prac budowlanych. Pieniądze nie są przelewane na konto przedsiębiorcy, ale na rachunek powierniczy zarządzany przez bank. Rozliczenie następuje dopiero po zrealizowaniu określonych etapów inwestycji lub po zakończeniu budowy.