Ceny transakcyjne działek budowlanych spadają i są niższe niż jeszcze rok temu. Mowa tu zarówno o województwach, jak i ich stolicach. Odwrotna sytuacja występuje natomiast w przypadku cen mieszkań, które, choć mniej wyraźnie, to jednak wciąż rosną.
W Mazowieckiem ceny gruntów najniższe od blisko 7 lat
Spadek cen działek budowlanych widać było szczególnie w przypadku gruntów położonych w mniejszych miejscowościach. W ujęciu kwartalnym korekta cen wyniosła od ok. 0,5% w województwach małopolskim i wielkopolskim, przez 3,2 % w województwie dolnośląskim po 5,3% w województwie mazowieckim. Na Mazowszu średnia cena zanotowana w ostatnim kwartale ubiegłego roku była najniższą od I kwartału roku 2016, a więc od blisko siedmiu lat. Za 1 mkw. działki budowlanej trzeba zapłacić teraz średnio 134 zł. Związane jest to z faktem, że ceny działek położonych w województwie mazowieckim spadają nieprzerwanie od już od początku 2022 r. W ujęciu rocznym spadki cen w większości województw nie były znaczące. Jedynie w województwie mazowieckim ceny spadły aż o 12,8% r/r. Obniżkę na poziomie 2,4% r/r odnotowano w województwie warmińsko-mazurskim, a o 1,4% r/r ceny spadły w województwie pomorskim. Nieznaczny (0,5% i mniej) spadek odnotowano również na Dolnym Śląsku i na Lubelszczyźnie. W województwie łódzkim średnia cena transakcyjna w IV kwartale 2022 r. była taka sama jak rok wcześniej. Wzrost cen zanotowano natomiast w Małopolsce (o 0,7% r/r) oraz w województwie wielkopolskim (o 5,8% r/r). Najtaniej działki budowlane można nabyć w województwie warmińsko- mazurskim (86 zł/mkw.), lubelskim (92 zł/mkw.) oraz łódzkim (93 zł/mkw.)
W którym mieście obniżki cen były największe?
Ceny spadały również w większości wojewódzkich stolic. W ujęciu kwartalnym wahały się one od 0,2% k/k w Lublinie do ok. 1% k/k w Olsztynie, Warszawie, Poznaniu i Krakowie. Nieco bardziej dostrzegalne zmiany cen zaszły natomiast w ujęciu rocznym. Wahały się one bowiem od ok. 1% w Lublinie i Olsztynie, przez ok. 3% w Poznaniu, Wrocławiu i Gdańsku i 4% w Krakowie po ponad 6,5% w Warszawie. W ostatnim z wymienionych miast stawka ta była najniższa od I kwartału 2021 r i wyniosła średnio 742 zł/mkw. Wręcz odwrotnie do trendów ukształtowała się sytuacja cenowa w Łodzi. W tym mieście cena transakcyjna rośnie bowiem nieprzerwanie od początku 2021 r. Pod koniec ubiegłego roku wzrost ten przyspieszył i osiągnął 7,4% k/k wobec 3% k/k w I kwartale 2022 r., 4% k/k w II kwartale 2022 i 2,9% k/k w kwartale III 2022. W ujęciu rocznym średnie ceny transakcyjne działek budowlanych były wyższe aż o 18,4% i za 1 mkw. gruntu trzeba było zapłacić średnio 352 zł. Najtańsze grunty na sprzedaż znajdują się w Lublinie (319 zł/mkw.). Łódź jest drugim po Lublinie najtańszym miastem pod tym względem. Nieco drożej niż w Łodzi jest natomiast w Olsztynie i Poznaniu ( ok. 370 zł/mkw.).