Po męczącym dniu każdy marzy o zrelaksowaniu się w zaciszu własnego mieszkania. Co jednak, gdy nasz relaks i odpoczynek jest zakłócany przez uciążliwe i szkodliwe hałasy docierające z zewnątrz oraz wewnątrz. Jak poprawić akustykę w domu, wyciszyć mieszkanie, aby poprawić swój komfort życia?
Przepisy dotyczące izolacji akustycznej
Fundamentalnym aktem prawnym odnoszącym się do kwestii izolacji akustycznej jest Rozporządzenie Ministra Infrastruktury z dnia 12.04.2002 r. w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie. Obowiązek zachowania odpowiedniego standardu akustycznego leży w obowiązku właścicieli zarządców nieruchomości. Nowo powstające inwestycje muszą przestrzegać zasad rozporządzenia. Natomiast w przypadku starszej zabudowy, niespełniającej norm jedynym wyjściem jest modernizacja.
Stres akustyczny
Normy akustyczne są bardzo jasno określone przez prawo. Otóż poziom dźwięku przenikający do pomieszczeń mieszkalnych nie powinien przekraczać 40 dB. w dzień i 30 dB. w ciągu nocy. W większości przypadków, szczególnie w zabudowie wielorodzinnej, problemem nie jest hałas dochodzący z zewnątrz, lecz ten wewnątrz budynku. Uciążliwe, niekończące się remonty i hałaśliwi sąsiedzi potrafią skutecznie spędzić sen z powiek. Sporadyczne i krótkotrwałe epizody nie sprawiają tak dużych problemów, ale długotrwały hałas może być naprawdę niebezpieczny. Na szczęście istnieją technologie podnoszące jakość akustyczną wnętrza, pomagające zniwelować nawet irytujące dźwięki poniżej dopuszczalnej normy. Nowoczesne systemy budowlane mają za zadanie chronić mieszkańców przed hałasem, ale też przed szkodliwymi drganiami obciążającymi stopy, miednicę i kręgosłup (dopuszczalna norma to 0,8 m/s2).
Co ma wpływ na wyciszenie mieszkania
Materiały budowlane używane do budowy ścian zewnętrznych poddawane są specjalnym testom laboratoryjnym pod kątem izolacyjności akustycznej.
Ściany wewnętrzne w domach i mieszkaniach to przegrody funkcjonalne, których główne zadanie polega na ochronie przed rozchodzącymi się hałasami i ograniczeniu przenikania ciepła między mieszkaniami w zabudowie wielorodzinnej. Do budowy ścian wewnętrznych wykorzystywane są drobnowymiarowe materiały ścienne, które w połączeniu z konstrukcją szkieletową z pokryciem płytowym powinny zapewnić odpowiedni standard akustyczny nieruchomości. Dla uzyskania jeszcze lepszego efektu, ściany zawsze należy pokryć warstwą tynku z obu stron.
Problem tupania czy przesuwania mebli pomagają zniwelować maty akustyczne, montowane w postaci dodatkowej warstwy izolacyjnej pod panelami, wykładziną czy nawet płytkami ceramicznymi.
W walce o poprawę izolacji akustycznej pomogą również okna wyposażone w tę funkcję. Tutaj najistotniejszym czynnikiem będzie grubość tafli i rodzaj wypełnienia między nimi. Dodatkowo można zastosować izolację całej konstrukcji okna z ramą lub pomyśleć o foli akustycznej.
Istotnym krokiem w walce z hałasem w mieszkaniu jest jego wyposażenie, m.in. dywany i meble, które absorbują fale akustyczne. W wygłuszeniu ścian mogą również pomóc pianka akustyczna oraz dodatkowa izolacja ze styropianu i wełny mineralnej. Wadą tych obu rozwiązań jest jednak konieczność przeprowadzenia remontu, ale przede wszystkim zmniejszenie się pomieszczenia o kilka centymetrów.