W nowoczesnych wnętrzach coraz częściej pojawiają się lamele. Jest to rodzaj pionowych desek ułożonych z przerwami na ścianie czy suficie. Ten trend nadaje wnętrzu przytulny charakter, ponieważ lamele pojawiają się najczęściej w ciepłych albo neutralnych kolorach. Mogą być to pojedyncze deski na niewielkich ścianach lub coś w rodzaju modułu stworzonego z kilku lub kilkunastu listw. Jakie są atuty i słabe strony tego rozwiązania? I jak wykorzystać potencjał lameli w naszym wnętrzu?
Czy lamele są dla ciebie?
Warto wiedzieć, że lamele są najczęściej wykonywane z trzech rodzajów materiałów. Mogą być naturalne, drewniane lub wykonane z płyty MDF i wykończone okleiną. Zdarzają się też lamele zrobione z płyty PCV. Rodzaj materiału, jaki wybierzemy, wpływa nie tylko na cenę, ale i trwałość oraz sposób konserwacji lameli. Tworzywo ma też wpływ na ich wagę. Jeśli chodzi o cenę, to najdroższe są oczywiście lamele drewniane, które wykazują się też największą trwałością. Jednak dokonując takiego wyboru musimy mieć świadomość, że aby drewno wyglądało dobrze przez lata, trzeba je odpowiednio czyścić i konserwować. Właśnie dlatego wiele osób planujących w mieszkaniu montaż lameli szuka alternatyw.
Co ważne, lamele w mieszkaniu pełnią funkcję nie tylko estetyczną. Pomagają wygłuszyć wnętrze i zapewniają mu odpowiednią akustykę. Popularność tego typu zdobienia wynika również z jego nowoczesnego i uniwersalnego charakteru. Montując lamele mamy pewność, że będą pasowały do naszego wnętrza, nawet gdy zmienimy jego wystrój. Szczególnie że listwy z różnych materiałów możemy też znaleźć w bogatej kolorystyce. Oczywiście najczęściej wybierane są drewniane lub drewnopodobne, w ciepłych i neutralnych kolorach. Jednak projektanci wnętrz polecają też listwy w odcieniach bieli, czerni lub szarości, a dla odważniejszych klientów pełną pastelową kolorystykę.
Montaż i konserwacja
Ogromnym atutem tego produktu jest jego łatwy montaż. Z zawieszeniem lameli poradzi sobie laik zaopatrzony w dobrej jakości klej i taśmę montażową. Nawet cięższe drewniane modele zamontujemy samodzielnie, jeśli tylko kupimy odpowiednio docięte listwy. Usługa docinania jest dziś bardzo powszechna i wybierając fachowy sklep mamy pewność, że listwy, które do nas trafią, wystarczy tylko zawiesić. Wielu użytkowników za spory minus tego typu zdobień uznaje trudności z utrzymaniem ich w czystości. Kłopotliwe mogą okazać się szczególnie szczeliny między listwami. Wystarczy jednak długa rura do odkurzacza, aby usunąć stamtąd brud, kurz czy pajęczyny.
Dużo ważniejszy jest fakt, że lamele nie sprawdzą się w każdym wnętrzu. Dobrze wyglądają tylko w nowoczesnych pomieszczeniach utrzymanych w minimalistycznym klimacie. Jeżeli jednak tego typu styl jest nam bliski, mamy pełna swobodę w wyborze przestrzeni, w której zawiesimy lamele. Sypialnia, przedpokój czy salon nadają się do tego idealnie, szczególnie w aranżacjach całych ścian, na przykład telewizyjnych. Ze względów praktycznych lamele rzadko pojawiają się w kuchni, gdzie opary mogą utrudniać ich odpowiednią konserwację i z czasem stać się niehigieniczne.