Produkcja budowlano-montażowa – słabe wyniki

We wrześniu 2022 roku produkcja budowlano-montażowa była znacznie niższa od oczekiwań analityków. Zamiast spodziewanego wzrostu na poziomie 6,5% rok do roku i wzrostu w ujęciu miesiąc do miesiąca na poziomie 9,7%, GUS opublikował natomiast znacznie mniej satysfakcjonujące dane. Według nich produkcja budowlano-montażowa wzrosła zaledwie o 0,3% w stosunku rok do roku, a w porównaniu do sierpnia 2022 roku wzrosła 0 3,5%. Ponadto liczba mieszkań, których budowę rozpoczęto we wrześniu spadła o 27,8% w porównaniu do września 2021 roku. Opublikowane dane wskazują, że branżę budowlaną najprawdopodobniej czeka trudny okres.

W zakresie budowy budynków wystąpiła duża zmienność

Problemy w sektorze budowlano-montażowym zauważa się już od dłuższego czasu. Sektor ten borykał się bowiem m.in. z problemami podażowymi związanymi z odpływem siły roboczej w związku z trwającą w Ukrainie wojną oraz z przerwami w dostawach surowców. Do tej pory zazwyczaj przedstawiano niskie prognozy, a produkcja budowlana była wyższa niż spodziewana. Ostatnie miesiące pokazały natomiast, że należy liczyć się przede wszystkim z dużą zmiennością odczytów w zakresie budowy budynków. W konsekwencji przewidywanie dalszych wyników jest wciąż trudne.

Eksperci nie ukrywają jednak, że jest to niewątpliwie ciężki okres dla branży budowlanej. Wpływają na to także m.in. podwyżki stóp procentowych, załamanie na rynku kredytów hipotecznych, pogłębiająca się recesja oraz narastające obawy o sytuację na rynku pracy. Choć liczba nowych projektów na rynku mieszkaniowym jest aktualnie wysoka, to wkrótce zacznie się systematycznie zmniejszać. Coraz częściej podaje się w wątpliwość również przyszłe realizacje inwestycji publicznych w związku z ostatnimi doniesieniami o ewentualnym wstrzymaniu wypłat środków unijnych. To na pewno studzi nastroje podejmujących decyzje o rozpoczęciu tego typu inwestycji. Według ekspertów wszystko wskazuje zatem na to, że nadchodzące miesiące również przyniosą słabsze wyniki.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *