Dane zaprezentowane przez GUS nie napawają optymizmem. Wyniki lipcowej produkcji budowlanej są mniejsze niż się spodziewano. Zdaniem wielu analityków dołek jest dopiero przed nami, więc warto pochylić się nad tymi danymi.
Wstępne dane pokazują, że produkcja budowlano-montażowa, choć wyższa niż w poprzednim roku (wzrost o 4,2% r/r w cenach stałych), wobec czerwca bieżącego roku wygląda już gorzej, notując spadek aż o 6,3%. Warto zauważyć, że dane kształtowały się podobnie w zeszłym roku. Tu także mieliśmy do czynienia ze wzrostem r/r — o 3,2% i spadkiem w stosunku do poprzedniego miesiąca — o 4,7%. Dane dotyczą przedsiębiorstw budowlanych zatrudniających powyżej 9 osób.
Dane te zmieniają się po wyeliminowaniu czynników sezonowych. Jak podaje GUS, w porównaniu z tożsamym okresem poprzedniego roku produkcja wzrosła o 7,7%. Natomiast jeśli zestawimy lipiec z czerwcem 2022, wynik jest niższy o 0,5%. W związku z tym rynkowy konsensus, który wypracowała branża produkcji w ujęciu rocznym, wyniósł 6,1%.
Spadek liczby pozwoleń na budowę
Jeśli chodzi o liczbę mieszkań, na które otrzymano pozwolenia na budowę, wynik jest gorszy zarówno w porównaniu z tym samym miesiącem 2021, o 24%, jak i z czerwcem — o 36,8%. Łącznie w lipcu wydano 21 987 pozwoleń na budowę mieszkania. Podobnie sytuacja wygląda w przypadku inwestycji budowlanych na sprzedaż lub wynajem. Liczba wydanych pozwoleń to 14 017. Wartość ta oznacza spadek r/r o 16,9% oraz 46% w ujęciu miesięcznym.
Jeśli spojrzymy na szerszy okres — od początku roku do końca lipca — łączna liczba pozwoleń na budowę oraz zgłoszeń budowy wyniosła 192,8 tysiąca. W porównaniu z tym samym okresem 2021 notujemy spadek o 3,9%.
Spadła także liczba rozpoczętych budów mieszkań. W lipcu było ich 16 277, co stanowi spadek r/r o 37% i o 32,2% w porównaniu z czerwcem tego roku. Z kolei aż o 44,1% spadła liczba budów rozpoczętych przez deweloperów. W lipcu było to tylko 8 359 lokali. Spadek w ujęciu miesięcznym sięgnął tu 46,6%.
W efekcie spadła również liczba mieszkań oddanych do użytku. W lipcu było ich 17 571, mniej o 7,3% r/r i o 3,6% m/m. Mniejsza aktywność w sektorze produkcji budowlano-montażowej z pewnością wpłynie na dalsze wyniki całej branży. Czas pokaże, czy rzeczywiście czekają nas kolejne chude miesiące.