Ceny domów z rynku wtórnego potrafią pozytywnie zaskoczyć. Na portalach z ogłoszeniami z branży nieruchomości znajdziemy sporo domów z drugiej ręki w atrakcyjnej cenie i lokalizacji. Jednak nim zdecydujemy się na zakup, warto zwrócić uwagę na kilka szczegółów, które nie mają znaczenia, gdy kupujemy nowy budynek mieszkalny. Atrakcyjna cena to nie wszystko i jeśli zdecydujemy się na którąś z ofert, pochopnie możemy narazić się na przyszłe koszty i kłopoty. Jak kupić dom na rynku wtórnym tak, by uniknąć przykrych niespodzianek?
Nie tylko cena
Pierwszym krokiem do wymarzonego domu, bez względu na to czy jest to budynek wcześniej zamieszkany czy od dewelopera, jest wybór odpowiedniej oferty. Interesujące nas budynki musimy oczywiście obejrzeć i już na tym etapie niezbędna może okazać się pomoc specjalisty. Ekspert budowlany pomoże nam ocenić stan budynku i z pewnością zauważy wady i usterki, na które sami nie zwrócilibyśmy uwagi. Jednak nawet fachowiec w czasie dokładnych oględzin nie zauważy wszystkiego. Istnieje ryzyko, że kupując dom na rynku wtórnym będziemy potrzebować dodatkowych środków na dostosowanie go do swoich potrzeb. W czasie remontu lub przebudowy możemy odkryć nieprawidłowości lub uszkodzenia, których nie dało się dostrzec wcześniej. Dlatego niezwykle ważne jest zawarcie w umowie kupna-sprzedaży zapisów dotyczących ukrytych wad budynku. Rękojmia może w takim przypadku zabezpieczyć nasze interesy jako kupca.
Audyt techniczny, który pomoże nam przeprowadzić specjalista budowlany, to podstawa. Na stan techniczny budynku wpływa oczywiście także jego wiek. Nowe budynki z rynku wtórnego przysparzają zwykle mniej problemów, jednak ich cena bywa wysoka. Dlatego wielu kupców decyduje się na kupno starszych budynków, wybudowanych na przykład w czasach PRL. Jeśli myślimy właśnie o tym rozwiązaniu, dokładne oględziny nabierają jeszcze większego znaczenia. Czasy komunizmu to zdecydowany boom budowlany. Powstało wtedy mnóstwo budynków, ale ich jakość pozostawia często wiele do życzenia. Wpływał na to nie tylko pośpiech, ale i trudności w zdobyciu materiałów budowlanych dobrej jakości. Okazyjne oferty sprzedaży starszych budynków należy więc sprawdzić wyjątkowo dokładnie.
Zakup domu z drugiej ręki — kwestie prawne
Status prawny budynku jest równie ważny jak jego stan techniczny. Przed zakupem budynku mieszkalnego musimy więc mieć pewność, że należy on do sprzedającego i praw lokatorskich do nieruchomości nie mają osoby trzecie. Warto również pamiętać o sprawdzeniu statusu prawnego działki budowlanej oraz poznaniu umów, jakie poprzedni właściciel zawarł z dostawcami prądu, wody czy gazu. Kluczowym krokiem dla naszego bezpieczeństwa jako kupców jest też sprawdzenie księgi wieczystej budynku. Jeśli jest on na przykład obciążony hipoteką, to z pewnością powinniśmy o tym wiedzieć jeszcze przed podpisaniem umowy.
Aby mieć pewność, że nasza przyszła nieruchomość została prawidłowo wyceniona, niezbędna może okazać się pomoc rzeczoznawcy majątkowego. Równie ważna jest prawidłowo spisana umowa chroniąca nas przed wspomnianymi już ukrytymi wadami budynku.