Dziś kupujący mieszkania patrzą głównie na ich cenę, potem na lokalizację, a w trzeciej kolejności – na metraż. Najczęściej powierzchnia mieszkania jest także pochodną pozostałych kryteriów. Kiedy potencjalni nabywcy wiedzą, jaką kwotę mogą zainwestować, to wówczas szukają własnego „M” w preferowanej lokalizacji i dopiero na końcu sprawdzają, na jaką powierzchnię ich stać.
Mniejsze mieszkania wcale nie są dużo tańsze od tych większych, gdyż cena metra kwadratowego najmniejszych powierzchniowo mieszkań jest wyższa niż cena za metr większego lokalu. Dlatego też często klienci decydują się na zakup większego „M” niż początkowo planowali. Według badań Polacy najchętniej poszukują mieszkań o powierzchni 40-60 m kw. Zapotrzebowanie na tego rodzaju lokale wynika z niezbyt wielkich różnic w cenie w porównaniu z kawalerkami oraz z tego, że coraz więcej naszych rodaków kupuje mieszkania w ramach inwestycji pod wynajem.
Najbardziej popularny metraż w ostatnim czasie
Jeszcze parę lat temu klienci woleli nabywać lokale o powierzchni powyżej 60 m kw. oraz kawalerki, gdyż wówczas ceny za mieszkania pięły się mocno w górę. Istniała obawa, że wkrótce warunki cenowe nie pozwolą nam zaciągnąć kredytu na kupno własnego mieszkania. Dzisiaj te mieszkania są już niestety znacznie mniej warte.
Obecnie Polacy najchętniej kupują lokale o metrażu do 60 m kw., obejmujących 2, 3 czy nawet 4 pokoje. Popyt na droższe oraz większe mieszkania kreują konsumenci zainteresowani kupnem inwestycyjnym, a także ci obawiający się rekomendacji S, narzucającej obowiązek posiadania pięcioprocentowego wkładu własnego przy zakupie nieruchomości. Ponadto średnie wynagrodzenie Polaków zwiększyło się, co pozwala na zakup ok. 0,75 m kw. własnego “M”. Ostatnią kwestią, która wpłynęła na popyt na mieszkania od 40 do 60 m kw. jest to, że często stawka za metr kwadratowy w przypadku tych lokali jest niższa (oprócz tych zlokalizowanych na terenie Warszawy i Krakowa). Polacy coraz częściej decydują się trochę więcej dołożyć i mieć nieco droższe, lecz przestronniejsze i bardziej perspektywiczne mieszkanie.
Kompaktowo znaczy lepiej
Zauważalny jest także wzrost zapotrzebowania na mniejsze lokale mieszkalne, choć o większej ilości pokoi. Dzisiejszy nabywca nieruchomości poszukuje mieszkania funkcjonalnego, w którym na stosunkowo małej powierzchni znajdzie jak największą liczbę pokoi. Najpopularniejsze są mieszkania 2 i 3 pokojowe, których powierzchnia waha się od 45 do 60 m kw. Tego rodzaju metraże są atrakcyjne główne dla singli, którzy za całkiem dla nich sporą powierzchnię muszą zapłacić relatywnie mało. Tendencja nabywania kompaktowych mieszkań zdeterminowana jest również aktualną, rygorystyczną procedurą bankową w przyznawaniu kredytów oraz zmieniającym się modelem rodziny, dążącym do osiągnięcia maksimum funkcjonalności na minimum powierzchni. Takie mieszkania zawsze łatwiej przebudować, sprzedać bądź wynająć, a ich niewielki metraż daje duże pole do kreatywności w aranżacji ich wnętrz.