Drukowanie 3D, czyli technologia wytwarzania trójwymiarowych obiektów na podstawie komputerowego modelu, okazało się osiągnięciem przełomowym. Początkowo technologia ta była stosowana głównie do tworzenia prototypów, ponieważ pozwalała na szybkie i precyzyjne wytwarzanie bardzo szczegółowych struktur. Obecnie druk 3D wykorzystywany jest na dużą skalę, między innymi w budownictwie, w którym służy do druku gotowych komponentów domów.
Zastosowanie druku 3D
Drukowanie 3D jest wykorzystywane w różnych branżach. Do najważniejszych należy zaliczyć budownictwo, architekturę, rozrywkę, medycynę, kolejnictwo, motoryzację czy odlewnictwo.
Znaczenie druku przestrzennego stale rośnie, podobnie jak liczba możliwości do jego wykorzystania. A jednym z najnowszych i najciekawszych zastosowań są domy drukowane w 3D.
Druk 3D w budownictwie – wiele zalet
Jeśli chodzi o stosowanie technologii 3D do wykonywania prototypów na potrzeby projektów architektonicznych, to raczej nikogo ono nie dziwiło. Jednak informacja o domach drukowanych w 3D jeszcze do niedawna wywoływała raczej uśmiech na twarzy niż zachwyt. Dzisiaj sytuacja wygląda zupełnie inaczej, ponieważ drukowanie 3D pełnoformatowych budynków stało się faktem. Co więcej, jest to technologia, która ma wiele zalet i w przyszłości ma szansę wyprzeć tradycyjne budownictwo.
Na jej korzyść przemawia wiele aspektów. Chociażby fakt, że dzięki drukarkom 3D budynek mieszkalny można postawić w zaledwie kilkanaście godzin. Przy wykorzystaniu tradycyjnych materiałów prace budowlane mogą ciągnąć się latami.
Drukowanie domów jest też znacznie tańsze niż budowanie metodami tradycyjnymi, szacuje się, że nawet o 80 proc. Taka różnica w cenie wynika z kilku czynników. Jednym z najważniejszych jest mniejsza ilość zużytego materiału budulcowego. W drukowanie domu jest też zaangażowana mniejsza liczba pracowników. Według obliczeń cena za 1 metr kwadratowy może wynosić ok. 900 złotych.
Nie można również zapomnieć o względach ekologicznych. Technika drukowania trójwymiarowego polega na wytwarzaniu elementów poprzez dodawanie kolejnych warstw materiału budulcowego. W ten sposób, warstwa po warstwie, powstaje ostateczna struktura. W porównaniu do konwencjonalnych metod, jak na przykład CNC, gdzie obróbka materiału polega na jego skrawaniu, jest to technika bezstratna. Takie rozwiązanie pozwala na optymalne wykorzystanie materiału przeznaczonego do budowy. Dodatkowo, w procesie drukowania domów powstaje znacznie mniej odpadów niż przy stosowaniu metod konwencjonalnych. Aspekty ekologiczne zyskują w branży budowlanej coraz większe znaczenie.
Niskie koszty i szybki czas realizacji to największe zalety drukowania przestrzennego. W przyszłości to właśnie te elementy mogą pozwolić na drukowanie całych osiedli w uboższych rejonach świata. Poza tym nieograniczone możliwości druku 3D w zakresie tworzenia kształtów i struktur mogą stanowić odpowiedź na potrzeby klientów o nieszablonowych wymaganiach. Bez wątpienia budownictwo 3D daje ogromne możliwości.