Brutalizm – krótka charakterystyka
Brutalizm można określić jako jeden z najbardziej kontrowersyjnych nurtów architektonicznych w dziejach. Budynki postawione okresie jego świetności miały jednak (i wciąż mają) swój urok. Ich najbardziej charakterystycznym elementem jest materiał wykorzystywany do budowy, a zatem:
- surowy beton,
- żeliwo,
- stal,
- szkło.
Sama nazwa „brutalizm” ma swoje korzenie we francuskim słowie „brut”, które oznacza po prostu „surowy”. Co jeszcze jest znakiem szczególnym budynków powstałych w tym nurcie? Ich wyeksponowane szkielety, wszechobecne bryły geometryczne oraz monumentalność. Na budynkach nie znajdziemy natomiast żadnych zdobień, a tym bardziej ornamentów, gdyż brutalizm ma swój początek w nurtach minimalistycznych. Brutalizm był oparty na przekonaniu, że to etyka jest najważniejszą wartością. Estetyka natomiast nie powinna odgrywać zbyt wielkiej roli w społeczeństwie.
Najciekawsze „brutalne budynki” świata
Budynki zbudowane w nurcie brutalizmu zazwyczaj wyróżniają się spośród innych. Jedne są bardziej charakterystyczne, inne – mniej. Do tej pierwszej grupy z pewnością można zaliczyć Torres Blancas. Zbudowana w latach 1964-1969, betonowa wieża, znajdująca się w Madrycie po dziś dzień jest nie lada atrakcją turystyczną. Jej architektem był Francisco Javier Saenz de Oiza.
Niebanalną propozycją jest również Geisel Library w San Diego. Jest to główna biblioteka tamtejszego Uniwersytetu Kalifornijskiego.
Fani brutalizmu zachwycają się Domem Sowietów w Kaliningradzie. Jest to typowy przykład wykorzystania tego nurtu w architekturze. Co ciekawe – budynek od lat nie został skończony. Nie jest również wykorzystywany. Stanowi nijaki pomnik powojennego przejęcia władzy przez Sowietów w Kaliningradzie.
Brutalizm w Polsce
W Polsce brutalizm zaczął się rozwijać dopiero w latach 50. XX wieku. W ciągu kolejnych 20 lat powstało kilka monumentalnych budowli o architekturze charakterystycznej dla tego nurtu. Nie była to jednak zawrotna ilość.
Świetnym przykładem brutalizmu w Polsce byłby dworzec główny w Katowicach. Niestety, mimo licznych protestów, został on wyburzony w 2011 roku. Innym budynkiem, który doskonale odzwierciedla założenia tego nurtu jest Galeria Sztuki „Bunkier Sztuki”, która znajduje się w Krakowie. Wrocławska Panorama Racławicka oraz Hala Olivia zbudowana w Gdańsku to również dobre przykłady architektury brutalistycznej. Warto też zwrócić uwagę na dwa niezwykłe budynki, znajdujące się nieopodal placu Grunwaldzkiego we Wrocławiu – Ołówek i Kredkę. Dziś służą one jako akademiki dla studentów Politechniki Wrocławskiej.
Brutalizm może być trudny w odbiorze. Budynki zbudowane w nurcie mogą sprawiać wrażenie niewykończonych. A jednak znalazł swoich odbiorców i miłośników. Choć w Polsce nigdy nie był specjalnie popularny, na świecie znaleźć można mnóstwo ciekawych przykładów architektury brutalistycznej.