Nowa ustawa, jaką niedawno podpisał Sejm, ma zapewnić łatwiejsze przekształcenie użytkowania wieczystego gruntów w prawo własności gruntów, jeśli w tym miejscu znajdują się budynki mieszkalne. Na tę ustawę czekało bardzo wiele osób. Nowe prawo ma wejść w życie z dniem 1 stycznia 2019 roku. Oznacza to, że za kilka miesięcy nawet 2,5 miliona właścicieli nieruchomości uzyska status własności do gruntów, na których znajduje się ich mieszkanie lub dom.
Brak regulacji w tej kwestii stanowił poważną barierę prawną, która od lat była powodem licznych konfliktów. Zwłaszcza w przypadku wspólnot mieszkaniowych, gdzie do uzyskania prawa własności gruntów była niezbędna zgoda współmieszkańców. Od nowego roku członkowie wspólnot mieszkaniowych oraz właściciel domów jednorodzinnych zostaną objęci nowym prawem, które oznacza automatyczne przyznanie prawo własności. Jednakże posiadacze gruntów będą musieli przez 20 najbliższych lat płacić za nabycie prawa własności. Wysokość rocznej opłaty będzie ustalana po 1 stycznia 2019 roku. Dostępna ma być też możliwość jednorazowego opłacania całej kwota lub w kilku transzach ze specjalny upustem. Ma to skłonić nowych właścicieli do szybszego opłacania. W przypadku otrzymania własności do gruntu z nieruchomościami komercyjnymi, właściciel nie będzie mógł skorzystać z bonifikaty przy opłacaniu.
Własność gruntów będzie uznawana na podstawie bezpłatnego zaświadczenia od dotychczasowego właściciela gruntu, czyli Skarbu Państwa lub urzędu gminy. Ponadto od nowego roku wszyscy nowi właściciele mieszkań lub domów będą od razu otrzymywać prawo własności gruntu. Do ustawy mają być wprowadzone pewne poprawki, których zadaniem jest dopracowanie kilku kwestii, m.in. zakupu nieruchomości przez cudzoziemców, udzielania rat na opłaty przekształceniowe czy uproszczenie zasad płatności i przydzielania bonifikat. Ostateczną wersję ustawy zaakceptuje Senat .