Przestrzeń cyfrowa obejmuje coraz więcej branż i sektorów. Już dziś możemy przez internet dokonać rozliczenia podatkowego czy dopilnować formalności urzędniczych. Cyfryzacja łączy się z wygodą i pozwala zaoszczędzić sporo czasu. Nic więc dziwnego, że podobne ułatwienia wprowadzane są też w prawie budowlanym. Według oficjalnych informacji z Kancelarii Prezesa Rady Ministrów pod koniec kwietnia 2022 przyjęła nowelizację ustawy o prawie budowlanym. Zmiany w niej dotyczą właśnie cyfryzacji formalności dotyczących budowy domu.
Nowe zasady dla prywatnych inwestorów budowlanych
Do najważniejszych zmian w ustawie należy możliwość prowadzenia dziennika budowy w formie elektronicznej. Można przy tym korzystać zarówno z przeglądarek dostępnych na komputerach jak i telefonach komórkowych. Zmiany te są kolejnym etapem przenoszenia formalności związanych z budową i inwestycją do przestrzeni cyfrowej. W przyszłości obejmą one również proces uzyskiwania uprawnień budowlanych.
Dzięki zmianom, które wprowadza ustawa, inwestor będzie mógł monitorować postępy prac bez konieczności wizyty na budowie. Rozwiązanie to jest w pełni bezpieczne, ponieważ każdy dziennik budowy będzie posiadał swój numer dostępny tylko uprawnionym do tego osobom. Numeracja ułatwi też znalezienie odpowiedniego dziennika w rejestrze.
Rozwiązanie to uprości też formalności związane z pozwoleniem na użytkowanie budynku. Jeśli dziennik jego budowy był prowadzony w formie elektronicznej, wystarczy tylko jego numer. Nie ma wtedy obowiązku dołączania do dokumentacji papierowej wersji dziennika.
Ponieważ zasady te dopiero wchodzą w życie, obecnie urzędy dają inwestorom swobodę w wyborze formy prowadzenia dziennika. Jak wspomnieliśmy jest to jednak tylko kolejny etap procesów cyfryzacji, które z czasem mają objąć coraz więcej formalności związanych z powstawaniem domu czy szerzej prawem budowlanym. Kolejnym krokiem będzie wprowadzenie elektronicznych wersji ksiąg obiektu budowlanego. Tak jak w przypadku dzienników każda z nich będzie posiadać swój indywidualny numer.
Docelowo do roku 2027 ich papierowe wersje mają zupełnie zniknąć i zostać zastąpione ich cyfrowymi odpowiednikami.
Poznaj portal e-Budownictwo
Jak podkreśla KPRM, portal e-Budownictwo będzie jednym z najważniejszych narzędzi dla inwestorów i osób związanych z branżą budowlaną. To właśnie tu z czasem będzie można złożyć najważniejsze dokumenty dotyczące każdego etapu powstawania domu. Co ważne będzie on pozostał w ścisłej współpracy z systemem e-CRUB. To właśnie w nim będą prowadzone centralne rejestry osób posiadających uprawnienia budowlane. Z niego dowiemy się też o karach wiązanych z odpowiedzialnością zawodową w branży budowlanej.
Cyfryzacja obejmie też uzgodnienia dotyczące ochrony przeciwpożarowej, zagospodarowania działki czy projektu architektonicznego. Obecnie dostosowane są one do dokumentacji i projektów w formie papierowej jednak zmiany w tym zakresie to tylko kwestia czasu.