Polska od lat znajduje się w czołówce rankingu krajów Europy, w których mieszkania są najbardziej przepełnione. W lokalach za małych do potrzeb mieszka nawet 40% Polaków. Tak wynika z danych Eurostatu. Gorszy wynik odnotowano jedynie w czterech krajach UE.
Eurostat informuje, że o za ciasnych mieszkaniach można mówić wówczas, gdy w gospodarstwie domowym liczba pomieszczeń jest za mała, aby pomieścić wszystkich domowników. Za akceptowalny standard uznano jeden pokój na gospodarstwo domowe, jeden pokój dla pary, jeden pokój dla osoby powyżej 18 roku życia, jeden pokój na dwójkę dzieci tej samej płci w wieku od 12 do 17 lat, jeden pokój na każde dziecko w wieku od 12 do 17 lat innej płci i jeden pokój dla dwójki dzieci w wieku do lat 12.
Zdaniem ekspertów najlepsza sytuacja ma miejsce wtedy, gdy jeden pokój zajmują nie więcej niż dwie osoby. Dzieci i osoby dorosłe powinny mieszkać w osobnych pomieszczeniach. W przeciwnym wypadku mieszkanie jest uznawane za zbyt ciasne w stosunku do potrzeb. Okazuje się, że aż 40% Polaków zamieszkuje lokale, które standardów tego rodzaju nie spełniają. Dla porównania średnia unijna wynosi 16,6%. Polska wypada słabo nie tylko na tle krajów zachodnich, ale i sąsiadów. W za ciasnych mieszkaniach mieszka 23,7% Litwinów, 17,9% Czechów oraz 7,2% Niemców. Gorzej jest tylko w Rumunii (48,4%), Łotwie (43,2%), Bułgarii (42,5%) oraz Chorwacji (41,1%).
Przyczyn takiego stanu rzeczy jest co najmniej kilka. Przede wszystkim wciąż wiele osób zamieszkuje lokale stare, gdzie mały metraż był standardem. Również i dzisiaj wielu deweloperów chce maksymalizować zyski i buduje dużą liczbę lokali małych. Na kupno dużego mieszkania często nie pozwalają także ceny nieruchomości, gdyż w Polsce one cały czas rosną. To efekt w dużej mierze rosnącego popytu na własne M. Ceny w dużych miastach takich jak Warszawa, Katowice czy Poznań odnotowano wzrost nawet rzędu 8% w stosunku miesiąc do miesiąca.
Wysokie koszty zakupu mieszkania w Polsce sprawiają, że coraz więcej osób decyduje się na nabycie mniejszego lokalu, który po powiększeniu rodziny okazuje się po prostu za ciasny. Jednak dopóki ceny nieruchomości nie spadną, dla wielu Polaków zmiana mieszkania na większe to rzecz niemożliwa. Obecnie nic nie zapowiada więc, aby duże mieszkania zyskały na popularności. Najnowsze dane potwierdzają, że w maju tego roku największym zainteresowaniem kupujących cieszyły się lokale dwupokojowe o powierzchni rzędu 50-65 metrów kwadratowych. Tak jest zresztą od wielu lat.
Ile osób w Polsce mieszka w dużych mieszkaniach? Tutaj warto odnieść się do opublikowanego przez Eurostat rankingu krajów UE, których mieszkańcy posiadają lokale za duże w stosunku do swoich potrzeb. W Polsce dotyczy to jedynie 14,2% społeczeństwa. To wynik bardzo niski w porównaniu ze średnią unijną – 34,8%. Najwięcej mieszkań, w których liczba pomieszczeń jest zdaniem ekspertów za duża w stosunku do liczby domowników znajduje się w Irlandii (70,6%), Cyprze (69,6%) oraz Malcie (68,4%).