Wszyscy interesujący się sytuacją na rynku nieruchomości w Polsce mogą mieć mieszane odczucia po zapoznaniu się z najnowszymi danymi opublikowanymi przez Główny Urząd Statystyczny. Jak się okazuje w trakcie pierwszych sześciu miesięcy tego roku, oddano do użytku więcej lokali mieszkalnych niż w tym samym czasie 2022 roku. Tym samym wzrost w tym przypadku wyniósł 2,5% na korzyść minionego półrocza. Jednak inne dane nie są już tak optymistyczne, bowiem w tym samym okresie wydano dużo mniej pozwoleń na budowę niż przed rokiem.
Ukończone inwestycje w liczbach
Pierwsze sześć miesięcy tego roku to znaczny wzrost oddanych mieszkań przez deweloperów. Było ich o 2,5% więcej niż w analogicznym czasie 2022 roku. Również prywatni inwestorzy mieli powody do radości. Wykończyli oni bowiem 2% więcej lokali niż rok temu. Oba wymienione rodzaje inwestycji stanowiły prawie 99% wszystkich tego typu na rynku w Polsce. Niewielką pozostałą lukę zapewniają inne formy budownictwa, takie jak: czynszowe, spółdzielcze i komunalne. Średnio na każdy oddany lokal przypadły nieco ponad 94 metry powierzchni użytkowej.
Zapytania i wydane pozwolenia
W raporcie GUS za analizowany przez nas okres uwzględniono też inne statystyki. Od stycznia do czerwca zgłoszono lub wydano pozwolenie na ok. 112 tys. mieszkań. Jest to równoznaczne ze spadkiem o 34% w porównaniu do zeszłego roku. Ze wszystkich pozwoleń zdecydowaną większość otrzymały firmy deweloperskie (73,6 tys.). Inwestorzy indywidualni otrzymali ich zaledwie 34,8 tys. W obu przypadkach spadki wyniosły rok do roku ponad 30%. W innych formach inwestycji budowlanych zostało zainicjowanych tylko 3,4 tys. mieszkań. Co ciekawe tylko tutaj odnotowano wzrost względem minionego roku o ok. 25%. W omawianym w raporcie okresie najwięcej lokali mieszkalnych oddano rzecz jasna w województwie mazowieckim (22,4 tys.), co nie może dziwić ze względu na to, że zamieszkuje je największa ilość ludzi. Dobrym wynikiem na tle reszty kraju pochwalić się może też województwo wielkopolskie (12,1 tys.) oraz województwo małopolskie (10,5 tys.).
Z roku na rok coraz mniej mieszkań w budowie
Pierwsze półrocze trwającego roku przyniosło dla branży budowlanej dane, które wiele mówią o tym w jaki sposób kształtować się będzie rynek w kolejnych miesiącach. Niezbyt pozytywnie wygląda to na podstawie liczby wszystkich inwestycji, które w tym czasie zostały rozpoczęte. Najwięksi, czyli firmy deweloperskie rozpoczęły prace nad 48 tys. mieszkań, co jest wynikiem gorszym o 33% w porównaniu do tego samego czasu w 2022 roku. Osoby indywidualne podęły się wybudowania 35,6 tys. lokali (wynik gorszy od poprzedniego roku o 23,3%). Inne formy budownictwa mieszkalnego dały początek 2,1 tys. nowych inwestycji, co jest jedynym wzrostem w tym zestawieniu o 700 sztuk. Warto też zwrócić uwagę, że pod koniec czerwca w budowie pozostawało 806,8 tys. mieszkań, a więc o 8,5% mniej niż w analogicznym okresie 2022 roku.