Łazienka i toaleta – razem czy osobno?

ismagilov/bigstockphoto.com

Decyzja o tym, czy zaplanować łazienkę z toaletą, czy też dwa osobne pomieszczenia, zależy od metrażu mieszkania, liczby osób oraz możliwości finansowych. Oba rozwiązania mają swoje plusy i minusy. Dlatego warto rozważyć, które z nich bardziej pasuje do konkretnej sytuacji.

Osobno

Osobna toaleta jest rozwiązaniem optymalnym i zalecanym, zwłaszcza gdy z mieszkania korzysta kilka osób – a szczególnie gdy wszystkie wstają o zbliżonej porze i spieszą się do pracy czy szkoły na tę samą godzinę. Wówczas przed drzwiami łazienki łatwo powstaje kolejka, co bywa problematyczne wobec konieczności pilnego skorzystania z toalety znajdującej się w tym samym pomieszczeniu. Dzięki ich oddzieleniu unikamy takich sytuacji.

To rozwiązanie jest poza tym znacznie bardziej higieniczne niż toaleta w łazience. Przy spuszczaniu wody w toalecie (zwłaszcza jeśli ktoś z domowników nie ma nawyku opuszczania klapy) w powietrzu rozpylane są zarazki, które osiadają na sprzętach znajdujących się w pobliżu. Można to ograniczyć przez wspomniane zamykanie klapy i regularne czyszczenie WC, ale nigdy całkowicie wyeliminować. Dlatego lepiej, by miska ustępowa nie znajdowała się w tym samym pomieszczeniu co szczoteczki do zębów czy ręczniki kąpielowe.

Jeśli urządzamy dom jednorodzinny lub mieszkanie dwupoziomowe i nie jesteśmy tak ograniczeni metrażem jak w przypadku typowego, niedużego mieszkania, warto zorganizować toaletę dla gości. Zaplanujmy ją w strefie dziennej, ogólnodostępnej, jak najbliżej salonu. Oprócz miski ustępowej powinna się w niej się znaleźć choć niewielka umywalka. Jeśli wielkość pomieszczenia na to pozwala, dobrze jest umieścić w nim także kabinę prysznicową. Będzie ono wówczas służyło jako dodatkowa łazienka.

Dwa w jednym

Oddzielenie toalety nie jest najlepszym pomysłem, jeśli dysponujemy bardzo ograniczonym metrażem. Wygospodarowanie dwóch oddzielnych pomieszczeń oznaczałoby wówczas, że musiałyby one być małe, ciasne i niefunkcjonalne. Podobnie jest w przypadku, gdy musimy bardzo uważać na budżet. Osobna toaleta oznacza większe zużycie materiałów, a zatem większe koszty.

Jednak nawet jeśli nie mamy miejsca bądź funduszy na fizyczne oddzielenie toalety od łazienki, dobrze jest wyodrębnić je chociaż częściowo, by dać ich użytkownikom poczucie większej intymności. Można to zrobić za pomocą ścianki działowej, która nie zamyka całkowicie pomieszczenia, a zarazem przysłania toaletę. Możliwe są tu różne rozwiązania, np. murek, ścianka z luksferów czy odpowiednio ustawiona szafka.

Jeden komentarz do “Łazienka i toaleta – razem czy osobno?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *