Z danych udostępnionych przed Główny Urząd Statystyczny wynika, że produkcja budowlano-montażowa, która jest realizowana na terenie Polski przez firmy budowlane zatrudniające minimum 9 pracowników, w marcu 2022 roku odnotowała wzrost o 27,6 proc. w stosunku do tego samego okresu przed rokiem, a także była wyższa o 41,4 proc. w porównaniu do lutego br. Ekonomiści oceniają jednak, że wysoka dynamika, która kształtuje pierwsze miesiące roku, nie utrzyma się w kolejnych. Tak mało optymistyczny scenariusz jest podyktowany ciągle rosnącymi cenami materiałów oraz niedoborami wśród pracowników branży.
Pierwszy kwartał 2022 roku odnotował w branży budowlanej dobre wyniki
Sprzedaż produktów budowlano-montażowych w marcu br. w porównaniu do tego samego okresu sprzed roku, odnotowała wzrost we wszystkich obszarach budownictwa. GUS podał, że wśród przedsiębiorstw, które zajmują się budową obiektów, było to niemal 50 proc., w firmach trudniących się wznoszeniem budynków inżynierii lądowej oraz wodnej wzrost wyniósł ponad 23 proc. zaś w podmiotach realizujących tworzenie obiektów specjalistycznych wynik okazał się wyższy o 13,7 proc.
Porównując statystki marca br. do danych sprzed miesiąca, nadal wszystkie obszary branży budowlanej związane z pracami budowlano-montażowymi były na plusie. Przedsiębiorcy działający w zakresie inżynierii lądowej i wodnej zanotowali progres o ponad 63 proc., firmy budujące budynki o 37 proc., zaś podmioty odpowiedzialne za obiekty specjalistyczne o 26 proc.
Pierwszy kwartał 2022 roku przyniósł zwiększoną produkcję budowlano-montażową w skali roku wśród firm zajmujących się budowaniem budynków o 39 proc., wykonujących zadania specjalistyczne o 16,3 proc., a specjalizujących się w inżynierii lądowej i wodnej o 14,1 proc.
Z analizy GUS wynika także, że w marcu br. w zestawieniu z analogicznym okresem w 2021 roku produkcja budowlano-montażowa zanotowała wzrost o blisko 17 proc. przy pracach o charakterze inwestycyjnym, zaś w przypadku robót remontowych progres wyniósł niemal 45 proc. Styczeń-marzec br. w porównaniu do bliźniaczego kwartału sprzed roku również zaliczył wzrost w kontekście robót inwestycyjnych o 16,5 proc. i remontowych o 34,1 proc.
Wraz z końcem marca w budowie znalazło się niemal 870 tys. mieszkań, co dało wzrost o 3,6 proc. w stosunku do roku poprzedniego. Co ciekawe liczba inwestycji rozpoczętych w marcu br. była niższa o blisko 22 proc. w ujęciu rocznym, zaś wzrosła o 32,4 proc. w porównaniu mdm. Ponadto w pierwszym kwartale 2022 roku deweloperzy oddali do użytku 29,3 tys. mieszkań, co okazało się być wynikiem gorszym o 3,6 proc. rdr.