Zamiast tradycyjnych pieców – pompy ciepła. Czy to się sprawdza? Okazuje się, że tak! W innym wypadku Polacy nie montowaliby ich tak często. A według raportów, coraz więcej osób interesuje się właśnie tym systemem grzewczym. Co może być tego powodem?
Czemu pompa ciepła a nie ogrzewanie elektryczne?
Skąd to rosnące zainteresowanie? To proste – jednym z podstawowych powodów są kwestie finansowe. A choć pompa ciepła to duży koszt inwestycyjny, to jednak w dłuższej perspektywie czasu pozwala oszczędzić spore pieniądze. To dlatego, że do wytworzenia ciepła wykorzystuje ona przede wszystkim energię pochodzącą z powietrza, wody, gleby a nawet ścieków. Zużycie energii elektrycznej jest tu znikome – w tym systemie pobierane jest tylko po to, aby skierować przepływ ciepła z dolnego do górnego źródła. W tym celu pobierana jest naprawdę niewielka ilość energii – jedynie tyle, by napędzić sprężarkę. W przypadku ogrzewania elektrycznego pobór energii jest o wiele wyższy, gdyż całe wytworzone ciepło pochodzi z prądu sieciowego. Rozwiązanie to jest zatem droższe w eksploatacji i mniej ekologiczne.
Do czego Polacy używają ogrzewania?
Wyniki badań pokazały prawdę o tym, do czego Polacy używają systemów grzewczych. I nie jest to jedynie ogrzewanie budynku. Aż 84% ankietowanych odpowiedziało bowiem, że poza standardową funkcją grzania w mieszkaniu, oczekują również podgrzewania wody. 16% z nich chciałoby natomiast, aby system grzewczy miał również funkcję chłodzenia, a 0,2% odpowiedziało, że przydałaby się również funkcja wytwarzania energii elektrycznej.
Jakie pompy ciepła są najchętniej wybierane?
W Polsce aż 78% wszystkich, zamontowanych pomp to powietrzne pompy ciepła. Jest to pierwszy wybór większości użytkowników tego typu systemów grzewczych. Zdecydowanie rzadziej w naszym kraju wybierane są pompy gruntowe (jedynie 17%), natomiast najmniej popularne okazały się pompy wodne, które wybrało zaledwie 5% użytkowników.
Pompy ciepła a wiek budynku
Co ciekawe, choć pompy ciepła to doskonałe, ekologiczne i tanie w eksploatacji rozwiązanie – montuje się je zdecydowanie częściej w starszych budynkach. Okazuje się, że w nowym budownictwie pojawiają się nawet dwa razy rzadziej, niż w blokach czy domach kilkuletnich. Wynika to prawdopodobnie z wysokich kosztów zakupu i instalacji tego systemu grzewczego. Nowopowstające inwestycje nie mogą bowiem liczyć na żadne dotacje z tego tytułu, natomiast właściciele budynków kilkuletnich mają możliwość ubiegania się o dotację na montaż pompy ciepła.
Pompy ciepła są coraz bardziej doceniane i montowane jako systemy grzewcze w budynkach w Polsce. Są one bardziej ekologiczne niż ogrzewanie elektryczne. Pozwalają również zredukować miesięczne stawki opłat za prąd. Niestety, wciąż bardzo drogi jest koszt ich zakupu oraz montażu. Z tego powodu wielu inwestorów nie decyduje się na pompy ciepła w nowo powstałych budynkach.