Aplikacje mobilne zyskują coraz większą popularność i wkradają się do wielu dziedzin życia. Korzysta z niej również mnóstwo branż, w tym budowlana. Aplikacje takie mogą okazać się ratunkiem w trudnych czasach, kiedy konieczne jest szukanie oszczędności.
Cyfryzacja wdziera się do wielu firm, co umożliwia znaczne przyspieszenie niektórych procesów. Pozwala to także na znaczne oszczędności, co jest szczególnie ważne w dobie gospodarczego wyhamowania. W branży budowlanej, w której każde przedsięwzięcie pochłania ogromne środki, aplikacje mobilne pozwalające na oszczędność rzędu 10%, oznaczają milion złotych w kieszeni dewelopera zaoszczędzonych tylko na jednej inwestycji.
Branża ta jest dość odporna na nowe technologie, projektowanie i realizacje odbywają się w oparciu o tradycyjne metody. Jednak tak, jak w każdej branży, również i tu firmy napotykają na wiele przeszkód, które znacznie utrudniają, a czasem nawet uniemożliwiają pracę. Biurokracja, brak właściwej komunikacji między pracownikami, oraz między firmą a klientami, a także czas, jaki potrzebny jest na uzyskanie decyzji, czy pozwoleń są codzienną bolączką deweloperów. Ponadto pandemia mocno zachwiała branżą budowlaną opóźniając realizację inwestycji. Deweloperzy, jak wszyscy przedsiębiorcy, szukają w tym czasie oszczędności.
Ratunkiem mogą okazać się aplikacje mobilne, które pozwalają zoptymalizować proces budowy, zaoszczędzić czas i pieniądze. Aplikacje takie są jednak stosunkowo nowym zjawiskiem w budowlance, szczególnie na rynku polskim. Na świecie istnieją już takie narzędzia, ale nie można ich było do tej pory obsługiwać na rynku rodzimym, z uwagi na brak tłumaczenia na język polski, a także inne warunki rynkowe, dla jakich aplikacja została stworzona. Dodatkową przeszkodą była bardzo wysoka cena takich rozwiązań.
Powstała jednak aplikacja przeznaczona na rynek środkowoeuropejski. BauApp ma usprawnić zarządzanie procesem realizowania przedsięwzięć budowlanych. Aplikacja jest łatwa w obsłudze, można dzięki niej zarządzać dokumentacją i projektami budowlanymi, a wprowadzenie zmian i poprawek zajmuje chwilę. Pozwala także na planowanie kolejności prac i zadań przeznaczonych dla podwykonawców, którzy mogą uzyskać do niej bezpłatny dostęp. W specjalnym module będą dostawać powiadomienia o pracach, jakie mają wykonać, czy o tym, co wymaga poprawki.
Rozwiązanie to znacznie przyspiesza procesy związane z obrotem dokumentacji i komunikacją, umożliwia również pracę bezkontaktową, co jest szczególnie ważne w czasie pandemii. Za pomocą takiej aplikacji możliwe są spore oszczędności, sięgające 5-10 % kosztów budowy.Aplikację można bezpłatnie przetestować przez 30 dni.
Jak przekonują jej twórcy, aplikacja pozwala na zredukowanie pracy papierkowej do jednej, dwóch godzin w tygodniu. Dodatkowo informacje o zmianach, czy usterkach przekazywane są do pracowników i podwykonawców na bieżąco, co znacznie przyspiesza ich wdrożenie, ale również zapobiega konfliktom i nieporozumieniom powstającym wskutek zbyt wolnego obiegu wiadomości. Dzięki cyfryzacji ta sama ilość pracy może być wykonana przez mniejszą ilość pracowników.